Wycieczka geograficzna

Dnia 5 listopada 2021r. uczniowie ZS w Lubawie uczestniczyli w wycieczce  

INOWROCŁAW-KRUSZWICA-KŁODAWA

Pierwszym punktem wycieczki geograficznej był Park Solankowy w Inowrocławiu. Uczniowie mieli okazję poznać działanie tężni solankowych, czyli naturalnego inhalatorium w słynnym uzdrowisku. 

Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka. Dzięki temu w powietrzu unoszą się specyficzne aerozole, które pozwalają leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, alergie i stany ogólnego wyczerpania. Na szczycie tężni solankowych znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Parku Solankowego i częściowo Inowrocławia. 

Kolejnym przystankiem na trasie była Kruszwica.

Uczniowie weszli na słynną z legend Mysią Wieżę, punk widokowy położony nad rynnowym Jeziorem Gopło. Mysia Wieża  to ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów. Ciekawostką jej architektury jest to, że w środku jest okrągła, oraz to, że dziury, które znajdują się na jej ścianie, nie są otworami okiennymi, ale śladami po rusztowaniu. Wieża stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Z jej szczytu przy dobrej widoczności można zobaczyć Inowrocław Strzelno.  Jezioro Gopło to długa na 25 km rynna pochodzenia lodowcowego, o przebiegu południkowym.

Ostatnim punktem wycieczki była Kopalnia soli w Kłodawie

Uczniowie zjechali windą górniczą na głębokość 600 metrów (6m/s) i tam przewodnik oprowadził nas po ścieżce turystycznej. Zwiedzanie miało na celu poznanie historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, obejrzenie komór solnych oraz przejście wyrobiskami korytarzowymi do kaplicy św. Kingi. Zobaczyliśmy maszyny używane w górnictwie solnym. Kopalnia soli w Kłodawie jest unikalna, gdyż wydobywa się tam sól o barwie białej oraz różowej powstałej 200 mln lat temu.

Dziękujemy uczniom za aktywne uczestniczenie w wycieczce i wzorowe zachowanie.

Organizatorzy: Magdalena Rybicka, Agnieszka Wiśniewska, Monika Kowalkowska