Szkoła pamięta, Szkoła do hymnu

W październiku i listopadzie 2021 r. nasza szkoła uczestniczyła w dwóch akcjach Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Szkoła pamięta” oraz „Szkoła do hymnu”.

Celem pierwszego projektu było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miasta, regionu, społeczności.

W ramach realizacji akcji młodzież Zespołu Szkół w Lubawie uczciła pamięć o wybitnych przedstawicielach Ziemi Lubawskiej, działaczach i bohaterach, którzy zapisali się w historii miasta i regionu. Były to „żywe lekcje historii” w terenie, podczas których odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci . Zapalone znicze, krótki wykład oraz chwila zadumy były symbolem naszej pamięci o bohaterach minionych wydarzeń. Odwiedzono między innymi: pomnik pomordowanych w obozach koncentracyjnych lubawiaków, pomnik poświęcony ofiarom „czarnego czwartku” przy ul. Browarowej, pomnik pamięci dzieci Tajnego Obozu Karnego dla Młodocianych przy ul. Grunwaldzkiej, miejsce śmierci Władysława Asta (tablica przy ul. Grunwaldzkiej), pomnik poświęcony powstańcom listopadowym, pomnik poświęcony harcerzom, którzy oddali życie za ojczyznę w czasie II wojny światowej.

Opiekunami „żywych lekcji historii” byli nauczyciele historii ZS w Lubawie.

Celem akcji „Szkoła do hymnu” było włączenie się społeczności szkolnej we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W środę 10 listopada, o godz. 11:11, uczniowie naszej szkoły zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Odśpiewanie hymnu odbyło się w salach lekcyjnych, ze względu na trwający stan epidemii. W projekcie uczestniczyła młodzież wszystkich typów szkół.

 

Komisja historii i wos