Przygotowania do wyjazdu do Francji w ramach projektu Erasmus+ „Stone and Wood”

We wrześniu 2021 delegacja z Zespołu Szkół w Lubawie wzięła udział w spotkaniu grupy roboczej projektu Erasmus + „Stone and wood – two materials of traditional habitat, two materials of artistic expressions, które odbyło się w Quintin we Francji.

Podczas spotkania nasza szkoła podjęła się wyzwania polegającego na przygotowaniu modelu trisquela w skali 1:1 do czasu następnego wyjazdu do Francji – czyli listopada 2021.

Od samego powrotu ze spotkania roboczego  rozpoczęliśmy analizę możliwości wykonania obiektu. Stwierdziliśmy, że dostępna w naszej szkole drukarka 3D ma zbyt małe pole robocze do racjonalnego wykonania Trisquela. Z dostępnych środków finansowych zakupiliśmy drukarkę 3D firmy CREALITY typu CR-6 MAX o polu roboczym

  400 x 400mm, która posiada możliwość drukowania wielkogabarytowych obiektów.

 Pierwszym krokiem było złożenie drukarki, zmiana oprogramowania, kalibracja oraz jej testy na elementach małogabarytowych. Kolejnym zadaniem było stworzenie modelu 3D do wydruku – użyliśmy do tego dwóch programów komputerowych: AutoCad Inventor oraz DesignSpark Mechanical.

  Głównymi problemami projektowymi były podział trisquela na części umożliwiające wydruk na dostępnych w naszej szkole drukarkach 3D oraz zoptymalizowanie konstrukcji tak aby była ona stabilna i zużywała możliwie jak najmniej filamentu.Wybór padł na konstrukcję z kopułami, bez wypełnienia wewnętrznych przestrzeni. Kolejne dni to testy wydruku elementów wielkogabarytowych na drukarce CREALITY.

  Nie było łatwo, po drodze napotkaliśmy kilka problemów z którymi musieliśmy sobie poradzić, takimi jak: znalezienie kompromisu pomiędzy jakością, a szybkością wydruku,

znalezienie maksymalnego rozmiaru dyszy umożliwiającej szybki wydruk w dobrej jakości czy odklejanie się fragmentów dużych elementów od stołu drukarki.

  Po spędzeniu wielu godzin przy drukarce udało się nam rozwiązać wszystkie problemy i wydruk ruszyły z pełną prędkością. Należy tu wspomnieć, że ekspertem do spraw wydruku w 3D w naszej szkole jest Pan Jędrzej Bojarski.   

Szczegóły konstrukcyjne trisquela w skali 1:1 to:

– wysokość w najwyższych punktach – 15cm,

– średnica – 72cm,

– szerokość ramion – 12cm,

– masa plastiku PLA zużytego do budowy 1 ramienia – 1,5kg.

Ostatecznie trisquel będzie składał się z siedmiu części, które musimy dostarczyć na spotkanie do Francji już 14.11.2021.

Tego dnia grupa 12 uczniów z Zespołu Szkół wraz z opiekunami wyruszy w podróż do Saint-Brieuc we Francji, a tymczasem trwają ostatnie przygotowania. 8.11.2021 uczniowie szkolili się z podstaw języka francuskiego z panem Johanem z Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie – naszego partnera projektu. Szczegóły z wyjazdu przedstawimy po powrocie, a na bieżąco można nas obserwować w mediach społecznościowych na Facebooku – Stone and Wood Project oraz na Instagramie stone_and_wood_project oraz zawsze na naszym FB fanpagu Zespołu Szkół w Lubawie.

Zbigniew Elminowski

Kinga Zedlewska-Lontkowska