W ramach projektu Erasmus+ Food for thought – European chances and challenges, który jest realizowany w Zespole Szkół w Lubawie od 1.09.2017 do 31.08.2019 roku, szkoła brała udział w różnych przedsięwzięciach i wymianach ze szkołami partnerskimi: Gesamtschule Horst z Gelsenkirchen w Niemczech oraz z Střední škola sociální péče a služeb w Zábřeh. Wszystkie działania w ramach projektu miały na celu zachęcenie młodzieży do aktywnego stylu życia, dbałości o zdrowie i zdrowe nawyki żywieniowe, ale także promowanie filozofii zero waste, a w efekcie do wychowania aktywnego i świadomego obywatela Unii Europejskiej, który posługuje się nowoczesnymi technologiami, ale dba również o ekologię i jakość swojego życia.
Było już wiele działań w ciągu tych niespełna 2 lat, a na podsumowanie prac projektu zorganizowano Dzień Szkoły z Erasmus +.
Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od spotkania uczniów z wychowawcami i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej. Następnie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami utworzyli na boisku szkolnym barwny napis ERASMUS+, który z pomocą drona został sfotografowany przez pana Rafała Marszelewskiego. Po wykonaniu okolicznościowego zdjęcia uczniowie wraz z opiekunami podzielili się na grupy zgodnie z wcześniej zadeklarowanymi sprawnościami, które planowali tego dnia rozwijać. Swoją tężyznę fizyczną lub wiedzę sprawdzić można było na wiele sposobów :
Zwolennicy dwóch kółek wzięli udział w rajdzie rowerowym na Dylewską Górę. Wzdłuż przepięknych, aczkolwiek wymagających sprawności fizycznej dróg polnych gminy Lubawa można było podziwiać widoki tudzież integrować się z innymi uczestnikami rajdu. W Napromku podczas przerwy na posiłek regeneracyjny zregenerowano siły, by następnie ruszyć w drogę powrotną. Osoby, które nie czuły się na siłach, by wziąć udział w wypadzie na Dylewską Górę, miały do wyboru dwie inne, równie malownicze trasy rowerowe wokół naszego miasta na odcinku 10, bądź 15 kilometrów. Zwolennicy biegania mogli natomiast wziąć udział w 1/10 maratonu na odcinku ok. 4200 m i odbyć swoisty Bieg po zdrowie. Dużym powodzeniem cieszył się również wyjazd na basen do Iławy, gdzie pod okiem opiekunów i ratowników można był doskonalić umiejętność pływania, zaś osoby „twardo stąpające po ziemi” wyruszyły na energiczny spacer do Lip. Na miejscu, w cieniu drzew, wykonując ćwiczenia rozciągające pod okiem pani Reginy Bartkowskiej, można było się zrelaksować i zintegrować z miłośnikami tej formy aktywności fizycznej.
Przed wyjściem (lub po powrocie, jeśli były jeszcze siły) uczniowie wzięli udział w Tabacie, czyli interwałowym treningu metabolicznym, który w równomierny sposób angażuje mięśnie naszego ciała. Trening na sali gimnastycznej prowadziła pani Natalia Boczek z CSW Champion Lubawa. Na terenie szkoły odbywało się też wiele szkoleń i warsztatów. Instruktor ratownictwa i ratownik medyczny, pan Paweł Niedźwiecki, przeprowadził warsztaty z pierwszejpomocy przedmedycznej, a psycholog Marcin Milkowski, zajmujący się terapią uzależnień i współuzależnień, poprowadził warsztaty profilaktyczne, podczas których rozmawiał z młodzieżą na temat zgubnego wpływu napojów energetyzujących na organizm człowieka. Dietetyk, pani Ewa Michałowska z „Pracowni Zdrowego Odżywiania” poprowadziła warsztaty na temat diety przyjaznej naszemu mózgowi, czyli jak odpowiednim sposobem odżywiania wspomóc proces uczenia się. Pani Monika Chylińska, doradca zawodowy i zarazem dietetyk szkolny, poprowadziła warsztaty dietetyczne „Zdrowa cera, czyli jak wspomóc się dietą przy nękających nastolatków problemach z cerą” . Można było też porozmawiać z Pedagogiem Szkolnym, panią Beatą Pańczak, która na warsztatach profilaktycznych mówiła o o zagrożeniach wakacyjnych, gdy beztroska uderza do głowy. Można też było spełnić się artystycznie poprzez udział w warsztatach plastycznych, podczas których uczniowie wykonali plakaty promujące zdrowy tryb życia. W jednej z sal odbywały się też projekcje filmów o zdrowiu. Grupa uczniów z klasy 2G prowadziła kącik regeneracyjny zaopatrzony w wodę mineralną oraz dietetyczne ciasto z lokalnej cukierni pana Grzegorza Niesiobędzkiego.
Impreza trwała od 8.00 do 13.00 i mimo upału frekwencja uczniów była bardzo wysoka, a atmosfera mimo zmęczenia –wspaniała. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwali nauczyciele naszej szkoły, którzy w zdecydowanej większości także czynnie brali udział w aktywnościach sportowych. Każda grupa zaopatrzona była w doposażone apteczki samochodowe, które zostały dokupione specjalnie na ten dzień z uwagi na dużą liczbę uczestników i wyjątkowe warunki pogodowe. Na szczęście nie trzeba było z nich prawie wcale korzystać.
Było to prawdziwie sportowe Święto Szkoły. Ten dzień zmotywował do wysiłku fizycznego wszystkich- nawet tych, którzy na co dzień stronią od wszelkiej aktywności sportowej. Projekt wpisał się też doskonale w Program profilaktyczny i wychowawczy szkoły. Mamy nadzieję, że w ten sposób mogliśmy po raz kolejny wpłynąć na nowe pokolenie, promując w ten sposób nie tylko zdrowy styl życia, ale tez aktywność społeczną i obywatelską.
Pomysłodawcą imprezy była koordynatorka projektu Erasmus+, pani Kinga Zedlewska-Lontkowska oraz nauczyciele języków obcych Zespołu Szkół w Lubawie, którzy dziękują wszystkim zaangażowanym osobom, które sprawiły, że była to niezapomniana, a przede wszystkim bezpieczna zabawa integrująca całą społeczność szkolną i lokalną. Mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w harmonogram imprez.