Spływ kajakowy rzeką Krutynią

13 czerwca 2019 roku zorganizowany został dla uczniów Zespołu Szkół spływ kajakowy rzeką Krutynią.

Krutynia (niem. Kruttinna) – rzeka na Pojezierzu Mazurskim, dopływ Pisy, płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny położony na terenie trzech gmin: Piecki, Mikołajki i Ruciane-Nida. Jej długość to 99 km, a powierzchnia dorzecza wynosi 638 km².

Dolina rzeki jest w wielu miejscach zatorfiona i zabagniona, wahająca się w granicach od około 1,5 km w części środkowej do 30-50 m w miejscach północnej i południowej części, otoczona jest wzniesieniami morenowymi o urozmaiconej rzeźbie. Nurt rzeki Krutyni jest wolny, a rzeka tworzy liczne zakola, szczególnie w środkowej, zabagnionej części rezerwatu.

Szlak kajakowy Krutyni przebiega przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 91 km. Najpopularniejsza trasa spływu rozpoczyna się w Sorkwitach i kończy w miejscowości Ruciane-Nida.

Uczniowie Zespołu Szkół płynęli jednak na krótszej trasie Krutyń- Ukta o długości 13,5 km. Jest to jeden z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych odcinków trasy.

Pogoda dopisała i było Super!!!

Opiekun: Magdalena Rybicka