AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA TERRA FELIX – ZIEMIA SZCZĘŚLIWA…

Dnia 28 kwietnia 2018r. W auli Zespołu Szkół w Lubawie odbyła się akademia – spektakl poświęcona obchodom uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

227 lat temu Ustawa Rządowa miała tchnąć w polski naród nowego, reformatorskiego ducha. Jest 3 maja 1791 roku, wczesne popołudnie. Jej zwolennicy triumfalnie idą ulicą Świętojańską… – ten ważny moment uchwycił na jednym ze swoich ostatnich obrazów Mistrz Jan Matejko. To właśnie ten Matejkowski obraz – Konstytucja 3 maja 1791 roku – wprowadził młodzież w opowieść o istocie i mocy konstytucji, jako najważniejszego rządowego dokumentu.

Opowieść pióra i lutni przypomniała widowni czym jest Ustawa nad Ustawami, jakie zapisano w Niej uniwersalne wartości. Uczniowie z klas – II N, II H, I  A oraz I G  należący do Koła Teatralnego Zespołu Szkół w Lubawie w nowatorski, nowoczesny sposób opowiedzieli na scenie o najważniejszych dla nich wartościach płynących wprost z konstytucji, dzięki którym stworzyli swoją TERRA FELIX – ZIEMIĘ SZCZĘŚLIWĄ. Swoimi wypowiedziami wrócili do źródła Rzeczy Pospolitej – społeczeństwa, dla którego ważny jest każdy człowiek, każda idea i dobro wspólne. Metaforyczną sceną z Wesela Stanisława Wyspiańskiego przypomnieli zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem Konstytucji i lekceważeniem wspólnoty. Oprawa muzyczna spektaklu również była wyjątkowa. Dyskusja o Terra Felix toczyła się przy fragmentach piosenek Zbigniewa Wodeckiego oraz bardów Solidarności – Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.

Spektakl wywarł niezapomniane wrażenie na widzach.

 Koło Teatralne planuje niespodziankę na Wigilię 2018 roku!!!

 Prosimy o cierpliwość.

 Przygotowała – mgr Izabela Kozłowska / nauczyciel języka polskiego; opiekun koła /

 

Gallery Wordpress