Wystawa BODY WORLDS

W dniu 1 marca 2024 roku część uczniów z klas: 1G, 1A, 1D, 2E, 2D, 2N, 2G i 3G wraz z opiekunami (Anną Modrzewską, Dorotą Wiśniewską i Danutą Jaworską) uczestniczyła w wycieczce do Gdańska. Głównym celem wspólnego wyjazdu była naukowa wystawa BODY WORLDS autorstwa prof. Gunthera von Hagensa. Na miejscu można było obejrzeć ponad 160 autentycznych anatomicznych okazów. Preparaty wykonane są z ciał ludzi, którzy za życia podjęli decyzję o przekazaniu swoich zwłok na rzecz nauki i edukacji medycznej.

Ekspozycja opowiada o cudzie, złożoności i kruchości naszego ciała. Inspiruje do życia z zachowaniem witalności i pełni sił. Wśród eksponatów można obejrzeć całe ciała ułożone w odpowiednich pozycjach. Są tam też pojedyncze preparaty, m.in. zdrowe płuca w porównaniu z płucami palacza, przewód pokarmowy, serce zdrowego człowieka i serce po zawale, wątroba zajęta zmianami nowotworowymi. Można też obejrzeć eksponaty ilustrujące poszczególne etapy rozwoju embrionalnego człowieka.

Dla szczególnie zainteresowanych prezentowany był krótki film na temat poszczególnych etapów procesu plastynacji.

Uważam, że wystawa ta pozwoliła wielu uczniom przenieść wiedzę podręcznikową w praktyczną naukę anatomii naszego ciała. Sprawiła, że inaczej zaczniemy postrzegać procesy zachodzące w naszym organizmie, świadomie będziemy dbać o zdrowie.

Dorota Wiśniewska