SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę

Wyniki konkursu fotograficznego

Listopad minął pod aktywnym uczestnictwem biblioteki szkolnej w życiu naszej szkoły. Mimo pandemii i zamkniętych szkół, uczestniczyła ona w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Upoluj swoją książkę” jak i został zorganizowany konkurs fotograficzny pt. „SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę”. 

„Sleeveface” to zdjęcia, których elementem jest np. okładka książki  umieszczona na zdjęciu w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała czy sylwetki. Rezultat jest zaskakujący, niejednokrotnie zabawny, zaś wymyślanie kolejnych montaży wymaga wyobraźni i kreatywności. Jest to nowoczesny, modny i zabawny pomysł na popularyzację czytelnictwa i biblioteki szkolnej.

Sam pomysł na niestandardową fotografię bardzo spodobał się naszym czytelnikom. Wybranie odpowiedniej książki oraz ustawienie do zdjęcia pobudziły kreatywność wszystkich uczestników. Starali się oni wykorzystać swoje narzędzia w postaci książek  jak najlepiej. Widoczne na zdjęciach efekty pokazują zaangażowanie uczestników w akcję.

W tym roku wyjątkowo konkurs nie miał miejsca w bibliotece szkolnej, lecz w domach. Uczniowie Zespołu Szkół w Lubawie pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza Magdaleny Miszczak mieli okazję aktywnie uczestniczyć w akcji „Sleeveface”. Najpierw zapoznali się z samym zjawiskiem oraz oglądali przykładowe zdjęcia. Potem przeszli do samodzielnych prób stworzenia własnego „Sleeveface”: wybierali książki, robili zdjęcia, obrabiali je.

Warto w czasie pandemii wykorzystać potencjał, jaki drzemie w uczniach.  Zabawne początki, a później widoczne efekty powodują, że młodzież chętnie angażuje się w działanie. Choć „Sleeveface” można wykorzystać do nauczania różnych zagadnień, nie powinniśmy nigdy zapominać o zabawie, jaka towarzyszy uczniom podczas robienia zdjęć. A promować książkę i czytelnictwo można na wiele sposobów!

Wyniki konkursu fotograficznego prezentują się następująco: 1 Miejsce: ex aequo Jagoda Obuchowska z kl. 1M oraz Magdalena Markowska z klasy 1G, 2 Miejsce: Tomasz Zelma z kl. 3C a 3 Miejsce: Paulina Nowakowska z kl. 2D8. W konkursie przyznano również wyróżnienia: Agata Szymańska z kl. 2Agi, Amelia Truszkowska z kl. 2Hgi oraz Kacper Nadolski z kl. 2B8.

Gratulacje dla wszystkich uczestników!