Kasia Szymańska zajęła I miejsce w Olimpiadzie Solidarności.

    W dniu 17 września bieżącego roku miał miejsce II etap, czyli wojewódzkie finały VII edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii 1970-1990. Tego dnia w całym kraju do rywalizacji przystąpili uczniowie zakwalifikowani do kolejnego etapu, których wyłoniły eliminacje szkolne. W regionie warmińsko – mazurskim w finale wojewódzkim brało udział 17 uczniów, wśród których była także reprezentująca naszą szkołę Katarzyna Szymańska z klasy 3A.

     Konkurs Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnokrajowy konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce obejmujący lata 1970-1990. Do każdej kolejnej edycji zgłasza się coraz więcej szkół. W tym roku do konkursu zarejestrowało się blisko 600 placówek z całej Polski. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w grudniu 2020 roku w Szczecinie. O prestiżu konkursu świadczą nagrody przewidziane dla jego laureatów. Są to indeksy na wybrane, czołowe uczelnie wyższe, stypendia naukowe, bony na publikacje IPN i inne nagrody rzeczowe.

     Tym większe gratulacje należą się wspomnianej już reprezentantce Zespołu Szkół w Lubawie, ponieważ w konkursie etapu wojewódzkiego Kasia Szymańska zajęła I miejsce. Zgodnie z regulaminem Olimpiady, wraz z dwojgiem uczniów, którzy zajęli kolejne miejsca będzie stanowić drużynę wojewódzką w rywalizacji ogólnopolskiej. 

     Warto dodać, że co roku Olimpiada Solidarności ma swojego Ambasadora Muzycznego. W tym roku jest nim Tomasz Organek, który zagra koncert na zakończenie konkursu. Patronaty honorowe nad konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodek Rozwoju Edukacji. Partnerami projektu są: Miasto Gdańsk, Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Patronaty medialne nad VII edycją objęło: TVP Historia, Tysol.pl i Radio Gdańsk.

 

Krzysztof Wiecierzycki