Wycieczka

W dniach 27-31 maja 2019 roku zorganizowana została wycieczka szkolna w Pieniny i Tatry Słowackie.

Celem wycieczki było poznanie walorów krajobrazowych gór, zdrowy styl życia oraz integracja młodzieży.

Uczniowie Zespołu Szkół każdego dnia poznawali atrakcje turystyczne południowej Polski. Pierwszego dnia byliśmy w Ojcowskim Parku Narodowym. Jest to najmniejszy park w Polsce z licznymi formami krasowymi i nietoperzami.  Zwiedzaliśmy tam Jaskinię Wierzchowską Górną.

Drugiego dnia poszliśmy na szlak w Tatrach Słowackich. Pokonaliśmy przepiękny Przełom Hornadu z wieloma „stupaczkami” i drabinami.

Trzeciego dnia był spływ Dunajcem. Pogoda troszkę zawiodła, świadczą o tym kolorowe peleryny przeciwdeszczowe na zdjęciach. Jednak podczas ,,bajania” słowackich górali można było zapomnieć o deszczu i podziwiać przełom Dunajca oraz Sokolicę. Po spływie odwiedziliśmy Szczawnic , słynny ośrodek turystyczny w Pieninach.

 Następnie weszliśmy na górę Wdżar, według geografów jest to stożek wulkaniczny zbudowany z andezytów. Na szczycie przepiękna panorama na Tatry i jezioro Czorsztyńskie. Wiele emocji dostarczył na koniec zjazd kolejką krzesełkową.

Czwartego dnia była ,,objazdówka” po Podhalu. Zaczęliśmy od wsi Ząb, najwyżej położonej w Polsce (1013mn.p.m), w której mieszka Kamil Stoch (widzieliśmy jego dom-robi wrażenie). Dalej pojechaliśmy na Bachledówkę, położoną na Pogórzu Gubałowskim, znajduje się tam klasztor paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej z przepięknym motywami góralskimi wykonanymi w drewnie. Następnie Chochołów, wieś zbudowana prawie w całości z oryginalnych chałup góralskich. Witów, Kościelisko i Zakopane. Tam oprócz Sanktuarium na Krzeptówkach oczywiście zakupy na Krupówkach.

Ostatniego dnia byliśmy w Krakowie. Zwiedziliśmy Wawel, Stare Miasto, Bramę Floriańską i Barbakan. O 12.00 usłyszeliśmy hejnał na Kościele Mariackim.

Cele wycieczki zostały zrealizowane, a młodzież godnie reprezentowała szkołę na wyjeździe.

Dziękuję młodzieży Zespołu Szkół oraz opiekunom: Agnieszce Wiśniewskiej i Tomaszowi Rogowskiemu.

Organizator wycieczki: Magdalena Rybicka