Erasmus+ Food for thought- European Chances and Challenges

W dniach 14.01.-18.01.2019 roku po raz ostatni spotkali się uczestnicy programu Erasmus+ Food for thought- European Chances and Challenges. Tym razem spotkanie miało miejsce w  Zespole Szkół w Lubawie, natomiast młodzież gościli w swoich domach wybrani uczniowie liceum i technikum

Pierwszym  roboczym dniem spotkania był wtorek. O godzinie 8.00 Pani Dyrektor Anna Empel dokonała uroczystego otwarcia  i serdecznie powitała  gości z Gesamtschule Horst z Gelsenkirchen  z Niemiecoraz z Stredni skola socialni pece a sluzeb z Zabreh wCzechach. Następnie uczniowie  wraz z opiekunami rozpoczęli grę miejską, zwiedzając przy okazji nasze miasto. Po powrocie i ciepłym posiłku prace rozpoczęły trzy grupy robocze, pracując odpowiednio nad quizami, opracowując przepisy kulinarne z dokładną kalkulacją kalorii bądź układając piosenki i wiersze, a wszystko o tematyce zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Po południu młodzież w towarzystwie swoich nauczycieli wybrała się wspólnie na lodowisko, integrując się przy tym i aktywnie spędzając wolny czas.

W środę rano, po krótkiej pracy w grupach, wszyscy udali się do Torunia. Z pewną dozą niepewności, ponieważ w programie wycieczki była wizyta w „Niewidzialnym domu”. Jest to stosunkowo nowa atrakcja turystyczna, która pokazuje świat wyłączając zmysł wzroku. Zwiedzanie trwało około jednej godziny, odbywało się w całkowitej ciemności, w obecności  przewodnika. Grupy liczyły po 8 osób, a zwiedzaniu towarzyszyły ogromne emocje. Niektórzy uczestnicy nie kryli łez po wyjściu z ‘niewidzialnej” części domu. Młodzież  wzięła też udział w warsztatach, podczas których poznała nowinki techniczne i udogodnienia, jakie pomagają niewidomym w ich codziennym życiu.

Po tych niezwykłych przeżyciach uczestnicy programu zwiedzali Stare Miasto, zrobili też mnóstwo pamiątkowych zdjęć pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Czwartek był ostatnim dniem wspólnej pracy w ramach projektu. Od samego rana wszyscy uczestnicy wzięli udział w porannej gimnastyce, a następnie spotkali się z Michałem Rowińskim, entuzjastą biegania i zdrowego trybu życia, który chętnie opowiedział o swojej pasji. Po spotkaniu młodzież przystąpiła do działania, prezentując rezultaty swojej pracy w poszczególnych grupach, dokonano też wspólnie ewaluacji spotkania. Uroczystą kolacją w „Karczmie nad Sandelą” połączoną z koncertem zakończono projekt  i wręczono certyfikaty uczestnikom spotkania.

Nasza młodzież jak zwykle stanęła na wysokości zadania i wzorowo wypełniała swoje obowiązki gospodarza spotkania. Goście z zagranicy chwalili ich za wyjątkową pracowitość, pomysłowość, kreatywność i gościnność. Wszyscy uczestnicy projektu mają nadzieję na kontynuację nawiązanych przyjaźni i spotkania w niedalekiej przyszłości.

Organizatorami spotkania byli nauczyciele języków obcych Zespołu Szkół w Lubawie na czele z koordynatorką projektu, Kingą Zedlewską- Lontkowską.