WARSZTATY DLA GIMNAZJALISTÓW I UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH

Znaczenie doradztwa zawodowego w polskim szkolnictwie rośnie z roku na rok. Nie znaczy to jednak, że obecna sytuacja w pełni odpowiada na potrzeby wszystkich uczniów. Często problem z wyborem dalszej ścieżki edukacyjno – zawodowej mają uczniowie kończący szkołę ponadgimnazjalną. Nietrudno więc wyobrazić sobie, z jakimi pytaniami borykają się młodzi ludzie wahający się między liceum, technikum, a szkołą branżową.

        Młodzież, która wybierze szkołę branżową I stopnia staje przed jeszcze jednym dylematem: zostać uczniem i odbywać zajęcia praktyczne w szkole, czy zyskać status młodocianego pracownika i zdobywać doświadczenie zawodowe u pracodawcy.

        W niektórych gimnazjach i szkołach podstawowych dzieci chodzą na wycieczki zawodoznawcze, w trakcie których mogą przez kilka godzin obserwować pracowników z różnych zakładów pracy. Nie było natomiast możliwości sprawdzenia, jak to jest być uczniem i odbywać zajęcia praktyczne w szkole.

        Zespoł Szkół w Lubawie przyjmuje do Branżowej Szkoły I Stopnia uczniów chcących się kształcić we wszystkich zawodach, natomiast zajęcia praktyczne, zwane powszechnie „praktykami”, oferuje w zawodach kucharz  i elektryk. Od ubiegłego roku szkolnego młodzież z okolicznych szkół ma możliwość uczestniczenia w 3-godzinnych warsztatach odbywających się na terenie naszej placówki. Ilość gości jest ograniczona, ponieważ przebywają oni na lekcjach wraz z naszymi, starszymi uczniami. Warsztaty kierowane są głównie do uczniów rozważających możliwość podjęcia nauki w naszej szkole. Młodzież na zajęciach w kuchni przygotowuje nietypowe dania – zarówno słodkie, jak i mięsne, które później z wielką przyjemnością degustuje. Natomiast w pracowniach elektrycznych uczniowie budują proste układy stycznikowe i oświetleniowe, lutują układy elektryczne i programują mikrokorektory, co zdecydowanej większości sprawia dużą frajdę.

        W bieżącym roku szkolnym warsztaty rozpoczęły się w listopadzie. Odbywały się w każdy piątek. Do końca grudnia gościliśmy 24 „kucharzy” i 23 „elektryków”. Byli to uczniowie z Lubawy, Grabowa -Wałdyk, Rożentala, Franciszkowa i Prątnicy. Od stycznia do marca zamierza odwiedzić nas młodzież m.in. z Sampławy, Złotowa i Iławy.

        Zorganizowaniem warsztatów zajmuje się szkolny doradca zawodowy, p. Monika Chylińska, natomiast zajęcia z przyszłymi kucharzami prowadzi nauczycielka zajęć praktycznych, p. Helena Wyżlic, a z przyszłymi elektrykami – nauczyciele przedmiotów zawodowych: p. Zbigniew Elminowski i p. Jędrzej Bojarski.

Komisja ds. Przedmiotów Zawodowych