Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii

W dniu 15 marca bieżącego roku miał miejsce II etap, czyli wojewódzkie finały IX edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii 1970-1990. Tego dnia w całym kraju do rywalizacji przystąpili uczniowie zakwalifikowani do kolejnego etapu, których wyłoniły eliminacje szkolne. W regionie warmińsko – mazurskim do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się 24 uczniów, wśród których był także reprezentujący naszą szkołę Szymon Szczepański z klasy 3A.

Konkurs Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnokrajowy konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce obejmujący lata 1970-1990. W tym roku do konkursu zarejestrowało się 525 placówek. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w czerwcu 2023 roku. O prestiżu konkursu świadczą nagrody przewidziane dla jego laureatów. Są to indeksy na wybrane czołowe uczelnie wyższe, stypendia naukowe, bony na publikacje IPN i inne nagrody rzeczowe.

Wielkie gratulacje należą się wspomnianemu już reprezentantowi Zespołu Szkół w Lubawie, ponieważ już na etapie szkolnym uzyskał najlepszy wynik w województwie, zaś w konkursie etapu wojewódzkiego Szymon Szczepański zajął I miejsce. Zgodnie z regulaminem Olimpiady, wraz z dwojgiem uczniów, którzy zajęli kolejne miejsca będzie stanowić drużynę wojewódzką w rywalizacji ogólnopolskiej. Jest to powtórzenie sukcesu innej uczennicy z naszej szkoły, Katarzyny Szymańskiej, która przed dwoma laty brała udział w rywalizacji ogólnopolskiej.

Warto nadmienić, że laureaci etapu wojewódzkiego wezmą wkrótce udział w wizycie studyjnej w Gdyni. Jej celem jest przygotowanie się do rywalizacji finałowej, integracja członków drużyn wojewódzkich i poznanie miejsc związanych z historią lat 70. i 80.

Patronaty honorowe nad konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydent miasta Gdyni. Patronaty medialne nad IX edycją objęło: TVP Historia, Tygodnik Solidarność i Radio Gdańsk.

Krzysztof Wiecierzycki