Oficjalne otwarcie Internatu Zespołu Szkół w Lubawie

Dnia 6 grudnia 2022 r odbyło się oficjalne otwarcie Internatu Zespołu Szkół w Lubawie. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Starosta Powiatu Iławskiego- Bartosz Bielawski, Wicestarosta Powiatu Iławskiego- Marek Polański, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego- Pani Bernadeta Hordejuk, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie- Pani Renata Motylińska, Skarbnik Powiatu Iławskiego- Pani Beata Szoka, Członek Zarządu Powiatu Iławskiego- Maciej Rygielski, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie-Pan Mateusz Szauer oraz przedstawiciele Rady Rodziców – Pani Katarzyna Raszkowska, Pan Roman Gancarz i Pan Piotr Kamiński , a także radni powiatu iławskiego. Gospodarzami wydarzenia byli: Dyrektor Zespołu Szkół w Lubawie Anna Empel, Kierownik Internatu Joanna Wrońska, wychowawcy internatu oraz uczniowie mieszkający na co dzień w w/w placówce.

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się częścią artystyczną, którą poprowadzili wychowankowie internatu – Zuzanna Kamińska oraz Dominik Rosicki.

„Życie w internacie tak naprawdę nie różni się wiele od codziennego życia w domu rodzinnym, gdzie każdy ma swoje prawa, ale i obowiązki. Internat to kontrolowany krok w dorosłość, gdzie samemu trzeba zatroszczyć się o sprawy codzienne: organizację czasu, nauki, sprzątanie oraz panowanie nad codziennymi wydatkami. Dbanie o siebie pod opieką dorosłych, chętnych do udzielenia pomocy i porad, ale nie wyręczających w obowiązkach, daje przedsmak tego, jak wygląda dorosłość.”- tymi słowami swoje przemówienie rozpoczęła uczennica Zuzanna Kamińska.

W piosence Sanah na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy” wystąpiła uczennica klasy 3G Oliwia Jurkiewicz. Wyśmienitym kunsztem sztuki cyrkowej popisał się mieszkaniec internatu Janusz Wójtewicz, a grą na ukulele Remigiusz Niedźwiedziński.

Część artystyczną zakończyła Oliwia Jurkiewicz dedykowaną wszystkim sponsorom piosenką „People Help the People”. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor ZS w Lubawie Anna Empel oraz przybyli goście. W swoich przemówieniach wszyscy podkreślali, że zrealizowana inwestycja jest i będzie inwestycją dla ludzi, a zrealizowane działania przełożyły się na poprawę warunków życia wychowanków i pracy wychowawców Internatu. Wszyscy, którzy przyczynili się do tego przedsięwzięcia, odebrali z rąk Pani Dyrektor Anny Empel, przygotowane podziękowania.

Ważną chwilą uroczystości otwarcia internatu, było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali wspólnie: Dyrektor ZS w Lubawie Anna Empel, Starosta Powiatu Iławskiego -Bartosz Bielawski, Kierownik Internatu i wicedyrektor ZS w Lubawie-Joanna Wrońska oraz uczeń Adam Stróżyński. Po tej ceremonii wszyscy zgromadzeni udali się do wnętrza budynku, gdzie wspólnie obejrzeli humorystyczny film z życia internatu pt. ”Pół żartem, pół serio” , w którym główne role zagrali jego mieszkańcy. Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek, na którym królował tort przygotowany przez panią Helenę Wyżlic i jej uczennice. Dopełnieniem uroczystości było zwiedzenie budynku internatu i nowych sal lekcyjnych. Chętne osoby mogły wpisać się do Księgi Gości oraz zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi wystawami dotyczącymi historii internatu, w tym prezentacji multimedialnej ze zdjęciami z życia internatu na przestrzeni dziesiątek lat.