20 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

W ramach XX Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki młodzież Zespołu Szkół w Lubawie wraz z opiekunami Joanną Wrońską i Małgorzatą Ewertowską uczestniczyła w warsztatach pt. „Wiem co jem – ziemniaczany duet: czipsy i frytki”, na których dowiedzieli się dlaczego ziemniaki ciemnieją, wykonali samodzielnie analizę oceniając w sposób profesjonalny to zjawisko w oparciu o barwne wzorce duńskie. Druga grupa uczestniczyła w warsztatach pt.” Folia biodegradowalna z ziemniaka – czy to możliwe?”. Warsztaty obejmowały  zagadnienia związane z tematyką dostępnych tworzyw polimerowych na rynku, objaśnienie różnicy pomiędzy tworzywami syntetycznymi a biodegradowalnymi, problem zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych i zasadność wprowadzenia na rynek tworzyw biodegradowalnych. Najważniejsza część warsztatów polegała na samodzielnym przeprowadzeniu głównych etapów procesu prowadzącego do wytworzenia folii biodegradowalnej (TPS) na bazie skrobi ziemniaczanej. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat informujący o uczestnictwie w warsztatach.