CHORWACKA PRZYGODA UCZNIÓW ZS W LUBAWIE

W dniach 10-17 stycznia 2022 roku grupa uczniów z Zespołu Szkół w Lubawie wraz z nauczycielami: Panią Kingą Zedlewską -Lontkowską oraz Panem Zbigniewiem Elminowskim uczestniczyła w wyjeździe do Chorwacji w ramach projektu Erasmus+ pod nazwą „Stone and Wood – two materials of traditional habitat, two materials of artistic expression”. Uczniowie mieli możliwość integracji z uczniami francuskiej szkoły oraz doskonalenia swoich umiejętności w chorwackiej Szkole Rzeźby z Kamienia w Pučišći na wyspie Brač. Uczestniczyli oni w warsztatach rzeźby w kamieniu, modelowania w glinie oraz pracy w programie komputerowym służącym do graficznego projektowania rzeźb. Oprócz intensywnej pracy w ramach projektu jego uczestnicy mieli okazję zwiedzić różne zakątki wyspy Brač, m.in. Supetar, Pučišća, wspięli się na szczyt Vidovej Góry, z którego mogli podziwiać nadmorski krajobraz. Odkryli śródziemnomorską zabudowę i przyrodę. Poznali także kulturę tamtejszego rejonu – kultu kamienia, z którego wykonywanych jest wiele różnych przedmiotów, jako element sztuki. Uczniowie zwiedzili również kamieniołom, którego pokłady białego kamienia wykorzystywano w wielu chorwackich budowlach. Momentem kulminacyjnym projektu ”Stone and Wood” było połączenie trzech elementów triskiela wykonanych przez uczniów z trzech państw uczestniczących w programie: Polski, Francji i Chorwacji. Drewniane ramię triskiela stworzone zostało przez uczniów ZS w Lubawie, ramię z granitu – przez uczniów ze szkoły Lycée professionnel Jean Monnet w Quintin, Francja, zaś ramię z białego kamienia – przez uczniów szkoły Klesarska Skola w miejsowości Pučišća, Chorwacja. To połączenie symbolizuje partnerstwo projektu ERASMUS+. Jedną z atrakcji w ostatnich dniach wyjazdu było zwiedzanie starówki w mieście Trogir oraz zabytków w nadmorskim Splicie.

Uczniowie wszystkich trzech szkół podczas trwania programu Erasmus+ integrowali się ze sobą oraz spędzali razem czas nawiązując nowe relacje, które na długi czas pozostawią miłe wspomnienia.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim organizatorom i opiekunom za ogrom pracy i serca włożony w przygotowanie całego projektu oraz stworzenie niezwykłej atmosfery.

Marta Wojtkiewicz 3g8

Daria Paprocka 3g8