Szlakiem zabytków z kamienia i drewna po Ziemi Lubawskiej

W dniu 01.10.2020r uczniowie klasy II Ngi z Zespołu Szkół w Lubawie udali się na wycieczkę rowerową po okolicznych Drewnianych Perłach Ziemi Lubawskiej w ramach projektu Erasmus + „Stone and Wood”. Zabytki zostały wytypowane przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, a organizatorem wycieczki była Pani Kinga Zedlewska-Lontkowska, szkolna koordynatorka projektu Erasmus+.

Wyruszyliśmy z boiska o godzinie 12.00. Pierwszym celem był kościół pw. Św. Barbary w Złotowie do którego dotarliśmy w pełni sił. Jest to barokowy drewniany kościół z 1725 roku. Świątynię wzniesiono na planie wzdłużnego ośmioboku. Jej wnętrze zdobią zabytki z epoki baroku m.in. ołtarz główny z XIX wiecznymi obrazami oraz ołtarz boczny z obrazami świętych.

Następnym punktem trasy był kościół pw. Św. Wawrzyńca w Rożentalu. Został wzniesiony w 1761 r., w konstrukcji zrębowej. Kościół został restaurowany w latach 1959-1961. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów budownictwa drewnianego na terenie diecezji toruńskiej.

Ostatnim punktem wycieczki był kościół pw. Św. Barbary w Lubawie. Zabytek został zbudowany w latach 1770-1779 na miejscu pogorzeliska. Jest to drewniana konstrukcja zrębowa na kamiennej podmurówce. Wystrój świątyni zalicza się do najpiękniejszych późnobarokowych wnętrz kościołów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelekcji dotyczących poszczególnych kościołów znajdujących się na trasie przygotowanych i wygłoszonych przez p. Dariusza Kawkę  – który był naszym przewodnikiem z ramienia Lubawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych. Trasę przebyliśmy w miłej atmosferze, na drodze nie zabrakło wzajemnej pomocy i  życzliwości ze strony kolegów.

Na zakończenie wycieczki spotkaliśmy się z panem Mateusza Szaueraem, przedstawicielem Lubawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, który zachęcił nas do zwiedzania okolicznych zabytków i uczestnictwa w wycieczkach rowerowych. Następnie wraz z p. Dariuszem Kawką wręczyli każdemu z uczestników broszurę oraz przewodnik po szlakach rowerowych pojezierza iławskiego. Wycieczkę zakończono zdjęciem grupowym pod kościołem św. Barbary w Lubawie.

opracowali: Julia Rochon i Bartosz Wiśniewski kl. 2Ngi