Spektakl teatralny

Dnia 01. 10. 2018 roku w Zespole Szkół w Lubawie gościł teatr Forma, który wystawił spektakl inspirowany powieścią „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Akcja przedstawienia rozgrywała się w szkole, a uczniowie tam przebywający protestowali przeciwko upupianiu, skostnieniu systemu edukacji, narzucaniu sądu, że „Słowacki wielkim poetą był” bez wnikliwej interpretacji poezji wieszcza romantyzmu. Aktorzy występujący na scenie w role uczniów wcielili chłopców z klasy IV B, a nauczyciele siedzący na widowni stali się belframi z groteskowej powieści, co spowodowało, że spektakl stał się jeszcze ciekawszy. Podczas przedstawienia szczególnie wyeksponowano uwikłanie człowieka w formę, przybieranie masek, które powodują, że człowiek przestaje być sobą. Uczniowie z uwagą oglądali spektakl, który na pewno pozwoli im bardziej zrozumieć problematykę powieści należącej do podstawowego kanonu lektur.