Współpraca z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej

W trakcie roku szkolnego 2017/2018 nasza szkoła współpracowała z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Olsztynie. Należy on do krajowej sieci RODM, których celem i głównym działaniem jest przybliżenie obywatelom priorytetów polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy MSZ, samorządem i organizacjami pozarządowymi.

We wrześniu 2017 roku, w  ramach wspólnych działań, w Zespole Szkół w Lubawie odbyła się prelekcja dra Krzysztofa Żęgoty na temat: „Współpraca z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej jako czynnik bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej”. W październiku odbyły się warsztaty historyczne, rodzaj lekcji muzealnej pod tytułem „Piastów malowane dzieje”. Zajęcia przeprowadzone przez edukatora z muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, pokazały uczniom historię z innej perspektywy – perspektywy badacza.

W kolejnych miesiącach uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w serii prelekcji: w listopadzie miał miejsce wykład  dra Ryszarda Korzeniowskiego na temat: Rola i miejsce powiatowej i gminnej administracji samorządowej w zarządzaniu kryzysowym”, w grudniu wykład doktoranta Piotra Bojarskiego: „Organizacja Wachlarz Armii Krajowej”, zaś w styczniu prelegentem był dr Wojciech Kotowicz, który omawiał kwestie międzynarodowego bezpieczeństwa. W marcu 2018 roku odbyła się wycieczka do Olsztyna, w czasie której nasi uczniowie zwiedzili budynek Urzędu Wojewódzkiego. W jej trakcie odbyło się spotkanie  z wicewojewodą, panem Sławomirem Sadowskim nt. roli i zadań Urzędu Wojewódzkiego.

W czasie zwiedzania UW, uczniowie mogli się przekonać w praktyce, na czym polega praca Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców czy Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, gdzie uczniowie oglądali wystawę pt. „Epopeja legionowa”, poświęconą walce i trudom życia legionistów Józefa Piłsudskiego. Wysłuchano też wtedy związanego z wystawą wykładu pana Piotra Bojarskiego. W czerwcu 2018 roku, ponownie na terenie naszej szkoły, odbyło się spotkanie uczniów z panem Konradem Bączkiem z OBN w Olsztynie, który omawiał i prezentował uczniom miejsca pamięci na Ziemi Lubawskiej. Spotkania i inicjatywy podejmowane w ramach współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej pobudzały do aktywności obywatelskiej i poszerzały wiedzę uczniów, m.in. związaną z ich „małą ojczyzną”. Były  okazją do dyskusji na temat kwestii bezpieczeństwa, geopolityki, dyplomacji oraz funkcjonowania polskiej polityki zagranicznej i  regionalnej.

 

 

 

Gallery Wordpress